Prawo grawitacji - fakty znane i nieznane, niejasności w temacie i anomalie grawitacyjne

Źródło:

Witajcie. Dzisiaj poruszymy temat, który zastanawia wszystkich mających niekonwencjonalne podejście do fizyki, zarówno klasycznej, jak i nowoczesnej, w tym do mechaniki kwantowej. To są tematy nieco trudne do rozpatrzenia, zwłaszcza z powodu niezrozumienia większości zasad mechaniki kwantowej, a nawet co niektórych obecnie znanych praw fizyki. Dzisiaj zajmiemy się, jak już wiecie, prawem grawitacji.

Zanim jednak przejdziemy do rzeczy, sensownie jest wyjaśnić, czym jest zarówno sama grawitacja, jak i sformułowane prawo powszechnego ciążenia.

Definicje:
"Grawitacja (ciążenie powszechne) - jedno z czterech oddziaływań podstawowych, będące zjawiskiem naturalnym polegającym na tym, że wszystkie obiekty posiadające masę oddziałują na siebie, wzajemnie przyciągając się".
Źródło:
Grawitacja - Wikipedia, wolna encyklopedia

"Prawo powszechnego ciążenia, zwane także prawem powszechnego ciążenia Newtona, głosi, że każdy obiekt we wszechświecie przyciąga każdy inny obiekt z siłą, która jest wprost proporcjonalna do iloczynu ich mas i odwrotnie proporcjonalna do kwadraty odległości między ich środkami.
(...)
Matematycznie związek ten wyraża się wzorem:

".

Źródło:
Prawo powszechnego ciążenia - Wikipedia, wolna encyklopedia

Jednakże to jest tylko opis działania tej siły. W tym prawie Sir Isaac Newton niestety nie objaśnił nam, dlaczego prawo grawitacji (prawo powszechnego ciążenia) działa tak, a nie inaczej, dlaczego te obiekty przyciągają się w taki, a nie inny sposób. Jednak już wiemy, że im większa odległość między środkami oddziałujących na siebie ciał fizycznych, tym mniejszy jest ich wzajemny wpływ grawitacyjny. Na siłę pola grawitacyjnego wpływa także masa oddziałujących na siebie w ten sposób obiektów. Prosto mówiąc, masa obiektu to ilość materii, z której się ów obiekt składa.

Jednakże zastanówmy się, z czego się składa materia we wszechświecie?

Każdy materialny obiekt składa się z zcąstek, a każda cząstka składa się z atomów. Z kolei atom składa się z protonów - cząstek elementarnych o ładunku dodatnim w jądrze atomowym; neutronów - cząstek elementarnych o ładunku zerowym w jądrze atomowym i z elektronów, które mają ładunek ujemny i poruszają się po powłokach elektronowych wokół jądra atomowego w każdym atomie.
Materia w środku buzuje energia elektryczną o różnych ładunkach. Można by więc teoretyzować, że cała materia składa się z energii, ale...

Zagadnienie problematyczne - dualizm korpuskularno-falowy

Co to znaczy? Dualizm korpuskularno-falowy to zjawisko, które zachodzi w materii tylko na poziomie subatomowym - cząstki mogą być także falami i w dodatku są w stanie cząsteczkowo-falowym. Teoretycznie to zjawisko ma minimalny, naprawdę bardzo mały na materię w kosmosie na poziomie makro. Tak więc czy materia składa się z energii, z fal materii, czy z cząsteczek? Skro składa się z cząstek-fal, czy naprawdę rozumiemy przyczynę takiego działania grawitacji, czy nam się tylko tak wydaje?

Elektrograwitacja - zjawisko hipotetyczne

Mój znajomy, pasjonat fizyki i alternatywnych teorii, uważa, że wszystko składa się z energii, jednak zgodnie z dowodami naukowymi (chodzi mi o eksperyment z dyfrakcją cząstek Davissona i Germera) nasuwa raczej wniosek, że to, z czego się składa materia to nie tylko energia, ale i cząsteczki, a raczej cząstki, które mogą być falą.

Porządek ukryty - przyczyna grawitacji niezdefiniowana

Tak naprawdę trudno wywnioskować coś konkretnego na ten moment, mając obecne dowody, wyniki badań. Można jedynie opisać, jak działają dane siły w przyrodzie, nawet definicja grawitacji jako oddziaływania podstawowego to opis natury tego oddziaływania. Nie zawiera on wcale wyjaśnienia, co jest za takie oddziaływanie odpowiedzialne.

Fale grawitacyjne

Oto definicja z Wiki:
"Fale grawitacyjne - przemieszczająca się z prędkością światła zmarszczka w czasoprzestrzeni. W mechanice nierelatywistycznej fala ta objawia się jako rozchodzące się drgania pola grawitacyjnego.Źródłem fal grawitacyjnych jest ciało poruszające się z przyspieszeniem. Do uzyskania obserwowalnych efektów ciało musi mieć bardzo duże przyspieszenie i ogromną masę".
Źródło:
Fale grawitacyjne - Wikipedia, wolna encyklopedia

Jednakże bywa, że fale grawitacyjne wywołuje także połączenie lub zderzenie się obiektów o dużym przyspieszeniu i ogromnej masie.
Można o tym przeczytać na przykład tutaj:
Odkryliśmy drugi podwójny układ supermasywnych czarnych dziur | tylkoastronomia.pl
Obserwowane fale grawitacyjne mogły sygnalizować powstanie nowej czarnej dziury - Puls Kosmosu

Dzisiaj rozumiemy, że tego rodzaju anomalia jest wywoływana przez jedno z poniższych zdarzeń:

  • poprzez poruszanie się obiektu o ogromnej masie z wielkim przyspieszeniem;
  • zderzenie się dwóch masywnych obiektów, np. czarnych dziur lub supermasywnych pulsarów.


Szczelina w czasoprzestrzeni - anomalia hipotetyczna, związana z grawitacją. Rozdarcie grawitacyjne

Jest to hipotetyczna anomalia w czasoprzestrzeni, która stanowi przejście łączące jedno miejsce w Kosmosie z innym, niezależnie od odległości. Według relacji taka szczelina jest w Trójkącie Bermudzkim.

Komentarze