O prawach przypadku



Prawa przyczynowe bada konwencjonalna nauka, więc zajmę się tu nie tymi prawami, lecz prawami przypadku.
Gdy dzieje się w przyrodzie coś, co nie musiało się dziać, to znaczy, że to zjawisko lub zdarzenie przypadkowe. Przykładem może być nielokalność cząstki elementarnej. Innym takim przykładem może być występowanie anomalii fizycznychchemicznychastronomicznychbiologicznych i innych (nielokalność cząstki elementarnej jest oczywiście anomalią fizyczną).

Anomalie są z natury niedeterministyczne

Anomalie, czyli zjawiska, zdarzenia (w przyrodzie) i stany, które w świetle wyników dotychczas przeprowadzonych badań i powstałych na ich podstawie teorii nie powinny lub nie muszą mieć miejsca, nie wpisują się w model świata o charakterze deterministycznym z racji swojego nieprzewidywalnego charakteru. Jednak, jeżeli eksperymenty naukowe wykazują, że takowe anomalie występują, nie ma powodu, żeby nadal upierać się przy teoriach, które wykluczają występowanie tych kuriozalnych zjawisk.

Niektóre przykłady obecnie zaobserwowanych anomalii:
stan splątania kwantowego;
dualizm korpuskularno-falowy materii, w tym występowanie fal materii;
- występowanie fal grawitacyjnych.

Oczywiście wiele z tych zdarzeń i zjawisk pojawiają się w określonych warunkach, lecz niektóre z nich występują na zasadach, które nauka bada nadal.

Można owe anomalne zjawiska pojawiające się w sposób nieznany nauce wyjaśnić prawami przypadku - zdarzają się prawdopodobnie bez wyraźnej przyczyny. Jak na razie, o ile nikt nie zbada ponownie pewnych zjawisk, nie będziemy wiedzieli, jaki czynnik odpowiada za ich występowanie, o ile takowy czynnik faktycznie jest.

Komentarze

Prześlij komentarz