Komunikacja kwantowa

Źródło grafiki:

Właściwie to czym jest splątanie kwantowe?

Definicja wikipedyczna:
"Stan splątany - rodzaj skorelowanego stanu kwantowego dwóch lub więcej cząstek lub innych układów kwantowych. Ma on niemożliwą w fizyce klasycznej cechę polegającą na tym, że stan całego układu jest lepiej określony, niż stan jego części.

Ze splątaniem mamy do czynienia wtedy, gdy funkcja falowa układu składającego się z dwóch lub więcej podukładów albo całych ich zespołów nie da się zapisać w postaci potęgi N funkcji falowej każdego z podukładów, przewodników lub zespołów.

Istnieje na przykład stan splątany polaryzacji dwóch fotonów, tzw. singlet, który ma tę właściwość, że jeżeli będziemy mierzyć polaryzacje obu fotonów, używając dwóch identycznie ustawionych, ale odległych od siebie polaryzatorów, to zawsze otrzymamy dwie przeciwne polaryzacje. Natomiast zmierzone polaryzacje każdego z fotonów z osobna są zupełnie przypadkowe. Zatem para fotonów w stanie singletowym ma precyzyjnie określoną własność wspólną (polaryzacje mierzone tak samo ustawionymi polaryzatorami są zawsze przeciwne), natomiast stan podukładu, czyli pojedynczego fotonu, jest całkowicie nieokreślony - wynik pomiaru polaryzacji pojedynczego fotonu jest zupełnie przypadkowy. Splątanie nie zanika wraz z odległością - tak przewiduje teoria kwantowa.

Paradoks EPR

Pojęcie stanu splątanego prowadzi do tzw. paradoksu EPR. Jeśli dwie cząstki tworzące singlet oddalimy od siebie i zmierzymy spin jednej z nich, dostaniemy informację także o spinie tej drugiej. Ponieważ stan każdej z nich przed pomiarem jest nieokreślony, a z mechaniki kwantowej nie wynika żadne opóźnienie, więc Einstein, Podolski i Rosen doszli do wniosku, że oznacza to natychmiastowe oddziaływanie z nieskończoną prędkością, co jest sprzeczne z teorią względności. Einstein nazwał to zjawisko "Upiornym działaniem na odległość".
(...)"
Źródło:
Stan splątany - Wikipedia, wolna encyklopedia

Kolejny problem w niezgodności pomiędzy teorią względności Einsteina, a mechaniką kwantową. Jednak jest ona zgodna z "filozofią" ukrytego porządku Bohma.

Splątanie kwantowe, a całościowa wizja Kosmosu

Zgodnie z "filozofią" ukrytego porządku Davida Bohma, nic nie jest od siebie oddzielone, wszystko jest częścią całości. Wszystko się przenika wzajemnie na poziomie kwantowym i falowym. Całościowa wizja Kosmosu może być wyjaśnieniem dla "upiornego oddziaływania na odległość", o którym wspominał Albert Einstein. Informacje przechodzą z jednego fotonu do drugiego w singlecie natychmiast, niezależnie od odległości.

Splątanie kwantowe, a telepatia

Źródło grafiki:

Niektórzy naukowcy, można powiedzieć, odszczepieńcy, twierdzą, że telepatię można racjonalnie wytłumaczyć, odwołując się do zasad mechaniki kwantowej. Nie powiem, telepatia i stan splątania to w praktyce bardzo podobne zjawiska, lecz nie oznacza to, że to jest jedyne wyjaśnienie telepatii, zwłaszcza, że na to naukowych dowodów raczej nie ma.
Można jednak się zastanowić, czy nie dałoby się wykorzystać tego zjawiska, by wywołać sztuczną telepatię, np. splątać kwanty, zamknąć je w dwóch hełmach, które założyłoby się na głowy dwóch badanych osób i sprawdzić, czy będą one mogły sobie przesyłać myśli natychmiast.

O stanie splątania z innych źródeł

Oto cytat z artykułu na stronie tylkonauka.pl:
"Grupa włoskich fizyków stworzyła model wszechświata który dowodzi iż czas jest jedynie złudzeniem. Takie przypuszczenia pojawiały się zresztą od pewnego czasu, jednak dotychczas brakowało ku temu twierdzeniu mocnych dowodów.

Zdaniem ekspertów upływ czasu jest jedynie dziwną właściwością splątania kwantowego. Odkrycie może pomóc w rozwiązaniu problemu polegającego na odnalezieniu zunifikowanej teorii wszystkiego. Obecnie funkcjonują odrębnie zarówno teoria mechaniki kwantowej jak i teoria względności. Obie jednak zdają się pozostawać rozłączne i dopiero usunięcie czynnika czasu pozwala doszukiwać się części wspólnej".

Więcej można poczytać tutaj:
Splątanie kwantowe tworzy iluzję upływu czasu / tylkonauka.pl

Źródło grafiki:

To dość niesamowite zjawisko. Niby odległość między fotonami jest duża, a jakoś nie ma problemów z natychmiastową komunikacją między nimi.
Ponoć Chińczycy pracują nad komunikacją kwantową. Można o tym poczytać tutaj:
Chiński satelita wykonał pierwszą kwantową dystrybucję klucza - Tylkonauka
Chiny wykonały pierwsze szyfrowane kwantowo połączenie wideo - Tylkonauka


Komentarze